Haber

AB, Türkiye ve Suriye için donörler konferansı planlıyor

Avrupa Birliği (AB) yönetimi, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım amacıyla Mart ayı başında bir bağış konferansı düzenleyeceğini duyurdu.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Dönem Başkanı İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un Türk makamlarının koordinasyonunda böyle bir konferans düzenlemek istedikleri belirtildi.

Açıklamada, amacın uluslararası toplumun Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yönelik mali yardımını seferber etmek olduğu ve konferansın Mart ayı başında Brüksel’de düzenlenmesi planlandığı belirtildi.

Üst düzey konferansın AB ülkelerinin yanı sıra komşu ülkeler, BM üyeleri, uluslararası finans kuruluşları ve diğer kuruluşlara açık olacağı ve başkanlığını AB Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu AB Komitesi Üyesi Oliver Varhelyi’nin yapacağı belirtildi. ve İsveç Uluslararası Kalkınma, İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AB Konsey Lideri von der Leyen, depremlerin yıkıcı etkisiyle sarsıldıklarını belirterek, şu anda önceliğin diğerleriyle yarışarak mümkün olduğu kadar çok insanın hayatını enkaz altından kurtarmak olduğunu söyledi. zaman.

Von der Leyen, “Türk halkına ve Suriye halkına şu mesajı gönderiyoruz: AB size destek olacaktır. Böyle bir trajedi karşısında kimse yalnız bırakılmamalı.” sözünü kullandı.

İsveç Başbakanı Kristersson da depremlerin yakın geçmişte benzeri görülmemiş olduğunu belirterek, “Depremin etkileri gerçekten çok korkunç” dedi. görüşünü paylaştı.

Kristersson, AB’nin desteğinin böylesine zor bir dönemde Türkiye ve Suriye’deki depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamaya yetmesini dilediklerini kaydetti.

catalpinarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu