Haber

Almanya Nijer’deki darbeyi kınadı ve serbest bırakılmasını istedi

Almanya, Nijer’deki darbeyi kınadı ve “demokratik olarak seçilmiş Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un derhal serbest bırakılması” çağrısında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Nijer’deki darbeyi kınayan yazılı bir açıklama yaptı.

Nijer’de yaşananları büyük bir endişeyle takip ediyoruz. Ordunun bazı kesimlerinin Nijer’deki anayasal demokratik düzeni ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerini kınıyor, demokratik yollarla seçilmiş Devlet Başkanı Bazoum’u derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz. ve barınaklarına geri dönün.” ifadesi kullanıldı.

Almanya’nın Afrika Birliği ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) çabalarını tam olarak desteklediğini ifade eden açıklamada, “Şiddet, siyasi veya kişisel çıkarların kullanılması için bir araç değildir” denildi. değerlendirme yapıldı.

Açıklamada, Alman vatandaşlarının Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat ve güvenlik tavsiyelerine uymaları ve kriz dönemlerinde oluşturulan listeye kayıt olmaları istendi.

Nijer’de Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı üyeleri, dün sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Bazoum’u Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gözaltına alarak darbe yaptı.

habergokcebey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu