Ekonomi

Arcos Dorados hisseleri, 4. çeyrek kazançlarını ve gelir artışını açıkladıktan sonra yükseldi

MONTEVIDEO, Uruguay – Dünyanın en büyük bağımsız McDonald’s franchise’ı Arcos Dorados Holdings Inc. (NYSE: ARCO) dördüncü çeyrek kazançlarını açıkladı ve analistlerin 0,26 dolarlık EPS tahminlerine uyarken gelir beklentilerini de aştı.

Şirket, 1,18 milyar dolarlık konsensüs tahminini aşarak ve geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla ABD doları cinsinden %15,4’lük bir artışa işaret ederek 1,2 milyar dolarlık çeyrek geliri açıkladı.

Analist tahminlerini geride bırakan güçlü gelir performansı, şirket hisselerinin %1,34 oranında yükselmesini sağladı.

CEO Marcelo Rabach başarılı çeyrekle ilgili olarak yaptığı açıklamada, güçlü performansı şirketin sektörün en büyük bağımsız restoran portföyünü geliştirmeye ve güçlendirmeye devam eden Dijital, Teslimat ve Arabaya servis kanallarına stratejik olarak odaklanmasına bağladı. Dördüncü çeyrekte sistem genelindeki satışların %53’ünü oluşturan dijital satışlar, konsolide satışların %21’ini oluşturarak büyümenin temel itici gücü oldu.

Arcos Dorados, 2023 yılının tamamı için, bir önceki yıla göre %19,7’lik bir artışla toplam 4,3 milyar dolar ile ABD doları cinsinden şimdiye kadarki en yüksek gelirlerini bildirdi. Sistem genelinde karşılaştırılabilir satışlar %34,6 oranında artarken, şirket tüm bölümlerde enflasyonun üzerinde büyüme elde etti.

Arcos Dorados, 2024 yılına kadar yaklaşık %90’ı bağımsız üniteler olmak üzere 80 ila 90 yeni restoran açmayı planlayarak 300 milyon ila 350 milyon dolar arasında değişen sermaye harcamaları için öngörüde bulundu. Bu yatırım stratejisinin eldeki nakit ve operasyonel nakit akışı ile finanse edilmesi beklenmektedir.

Rabach tarafından vurgulandığı üzere, şirketin güçlü bilançosu ve stratejik büyüme planları, Arcos Dorados’u önümüzdeki yıllarda önemli büyüme fırsatları yakalayacak ve aynı zamanda sorumlu bir şekilde faaliyet göstermeye ve hizmet verdiği toplulukları desteklemeye devam edecek şekilde konumlandırmaktadır. Yönetim Kurulu, 2024 yılı için hisse başına 0,24 $ nakit temettü beyan etmiştir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

bucakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu