Ekonomi

Asya hedge fonları Japonya ve Çin’deki rallilerle kazanç elde ediyor

2024’ün ilk çeyreğinde Asya odaklı hedge fonları, Japon hisse senetlerindeki artış, Çin hisse senetlerindeki toparlanma işaretleri ve yapay zeka (AI) hisse senetlerindeki patlamadan yararlanarak güçlü bir büyüme yaşadı. ABD’de faiz indirimi beklentileri küresel hisse senetlerinin yükselmesine yardımcı olarak Japonya ve Hindistan’dan Çin anakarasına kadar Asya genelinde piyasa kapanışlarının artmasına katkıda bulundu.

Eurekahedge’den alınan veriler, Asya hisse senetleri uzun/kısa stratejisi kullanan hedge fonların ilk çeyrekte %2,9’luk bir artış kaydettiğini ortaya koydu. Bu fonlar, değer kazanmasını bekledikleri hisse senetlerinde uzun pozisyon alırken, düşmesini bekledikleri hisse senetlerinde kısa pozisyon alıyor. Bu arada, çeşitli varlık sınıflarına yatırım yapan Asya odaklı çok stratejili hedge fonlar 16 Nisan itibariyle %3,7 getiri sağladı.

Japonya’nın hisse senedi piyasaları, özellikle Nikkei hisse senedi endeksi, ülkenin ekonomik iyileşmeleri ve kurumsal yönetim iyileştirmelerinin etkisiyle çeyrekte %21 artarak önemli bir yükseliş kaydetti. Japonya odaklı hisse senedi hedge fonları bu dönemde %5’lik bir artış kaydetti.

Çin’de, önceki yıllarda yaşanan kayıplara rağmen, bazı hedge fonlar piyasadaki dalgalanmalardan faydalanmayı ve pozitif getiri elde etmeyi başardı. Çin hisse senetleri Şubat ayından bu yana istikrar belirtileri gösterdi ve MSCI Çin endeksi 22 Ocak’tan bu yana %10 yükseldi. Bu toparlanma, aşırı satışları engellemeyi amaçlayan düzenleyici müdahaleleri takip etti.

Enerji, sanayi, internet ve yüksek getirili hisse senetleri gibi sektörlere yapılan yatırımlar güçlü performanslara yol açtı. Hong Kong merkezli First Beijing’in Meituan gibi şirketlere odaklanması %6,3’lük bir getiriye katkıda bulundu. Grand Alliance Asset Management’ın Sino Vision Market Neutral Fonu, yapay zeka ile ilgili işlemlerin önemli bir rol oynadığı çeyrek için %6,1 net kazanç bildirdi.

Grand Alliance, yapay zekanın potansiyelinin erken aşamalarını vurguladı ve çeşitli pazarlarda kanıtlanmış yatırım getirilerine dikkat çekti. Infini Capital Management, Dymon Asia ve Pinpoint Group gibi diğer çok yöneticili hedge fonlar sırasıyla %7,6, %6,5 ve %4 kazanç bildirdi.

Ancak, tüm fonlar iyi performans göstermedi. Çin’in kantitatif hedge fonları, Şubat ayında ticaret kısıtlamalarına yol açan ve yeni ticaret tarzları gerektiren düzenleyici bir baskı nedeniyle zarar gördü. Jupiter Tactical Trading Fund ve Ubiquant’ın denizaşırı kantitatif fonlarının her ikisi de çeyrekte çift haneli kayıplar gördü.

Diğer Asya hedge fonlarının ilk çeyrekteki performans verileri arasında %6,6 ile FengHe Asia, %15,5 ile Panview, %5 ile Kaizen Capital Partners, %8,4 ile Greenwoods’un Golden China Fund, %10,8 ile Keystone, %7,8 ile Golden Pine yer alıyor.8, First Beijing %6,3, Golden Nest %3, Grand Alliance’ın Sino Vision Market Neutral Fund’ı %6,1, Pinpoint’in Multi-Strategy Fund’ı %4, Segantii Asia-Pacific Equity Multi-Strategy Fund %2,5 ve Infini Global Fund %7,6. Kaizen, Greenwoods, Segantii, Keystone, Golden Pine, First Beijing ve Golden Nest gibi bazı fonlar yorum yapmayı reddetti veya yorum taleplerine yanıt vermedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-muradiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu