Haber

Bakan Özhaseki: “Zambiya Cumhuriyeti ile dostluk temelli ilişkilerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Zambiya Cumhuriyeti’nin 59. Bağımsızlık Günü resepsiyonuna katıldı. Bakan Özhaseki, “Birçok alanda işbirliğimizi sürdürdüğümüz dost ülke Zambiya’nın Bağımsızlık Günü’nü kutluyorum. Tarihi, sosyal ve kültürel bağlarımızı geliştirerek ülkelerimiz arasındaki dostluk temelli ilişkilerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Bakan Mehmet Özhaseki, Zambiya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 59. yıl dönümü nedeniyle, Zambiya Cumhuriyeti Büyükelçisi William Maipambe Sikazwe ve eşinin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona katıldı. Resepsiyonda konuşan Bakan Özhaseki, Zambiya Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü’nü tebrik ederek, “Afrika kıtası denilince Türk milletimizde sıcak duygular, sempatik duygular doğuyor ve biz bunu hep böyle görüyoruz. Özellikle son 21’imizde. Yıllardır iktidarda olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, “Başlattığımız Afrika açılımında adalete ve karşılıklı saygıya dayalı bir ilişki geliştirmeye büyük özen gösterdik” dedi.

“Zambiya ile ticaret hacmi iki katına çıktı”

İki ülke cumhurbaşkanlarının karşılıklı ziyaretleriyle ilişkilerin geliştiğini ve ticaret hacminin arttığını belirten Bakan Özhaseki, “Ticaret hacmi son yılda neredeyse iki katına çıktı. Bunun büyüyerek devam edeceğine inanıyoruz. Önümüzdeki günlerde özellikle Zambiya gibi Afrika’yla olan dostluğumuzla.” “Bundan sonra sevgiyle baktığımız ülkelerle işlerimiz daha da büyüyecek ve çoğalacaktır. Zambiya ile tarihi, sosyal ve kültürel bağlarımızı geliştirerek ülkelerimiz arasındaki dostluk temelli ilişkilerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

“Hiçbir zaman sömürü ve çıkara dayalı ilişkiler içinde olmadık”

Türkiye’nin Afrika ile bazı Batılı ülkeler gibi sömürü ve çıkar ilişkisi içinde olmadığını belirten Bakan Özhaseki, “Biz özellikle Türkler, yüzyıllardır gittiğimiz her ülkede muhatap olduğumuz herkesle sivil ilişkiler geliştirdik. Başta bazı Batı ülkeleri olmak üzere adalet ve eşitliğe dayalı bir ilişki kurduk. “Biz diğer ülkelerde olduğu gibi Afrika’ya gittiğimizde de hiçbir zaman sömürüye ve çıkara dayalı bir ilişki içinde olmadık. Bundan sonra eşit ülkeler olarak, aynı seviyede ve aynı biçimde, karşılıklı saygı ve adalet temelinde işimizi sürdürme niyetindeyiz” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Özhaseki, Büyükelçi Sikazwe ve davetliler Zambiya Cumhuriyeti’nin 59. Bağımsızlık Günü pastasını kesti. – ANKARA

sinanpasa-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu