Haber

Diyarbakır’da depremde yıkılan binada tahliye kararı

Diyarbakır’da 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda yıkıldı ve 48 kişi hayatını kaybetti. sporSalonlu binanın incelemesinde talebi pahalıya çıkaran hakimlik, binanın yıkılmasından sorumlu olmadıkları gerekçesiyle 3 kişinin tahliyesine karar verdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının kentte meydana gelen depremde yıkılan binalardaki eksikliklerin tespitine ilişkin başlattığı soruşturma, “Deprem Araştırma Bürosu”nda görevli bir savcı yardımcısı ve üç savcı tarafından yürütülüyor.

Depremde yıkılan ve 48 kişinin hayatını kaybettiği Yenişehir İlçesi Kooperatifler Mahallesi Kurtismailpaşa 2. Sokak’ta bulunan Sözel Apartmanı için hazırlanan ekspertiz raporunda, ruhsatına göre yapılması gereken SP1 betonarme perde kolonunun yaptırıldığı belirlendi. betonarme projesi, yerinde değildi. Onaylanan betonarme projesinin aksine bina yapılırken bu perde kolun kesinlikle yapılmadığı belirlendi. Binanın altındaki derslik ve spor salonunda kolonun kesilmediği belirlendi.

Raporda, binanın bodrum katındaki spor salonu ile binanın zemin ve 1. katındaki derslikte kolonların kesilmesine ilişkin rastgele bir bulguya rastlanmadığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında kolonun kesildiği ve binanın statik yapısını etkileyecek tadilat değişikliği yapıldığı iddiasıyla tutuklanan spor salonu işletmecisi C.Ç. ve MD ile sınıf sahibi Ş.A. Avukatları bilirkişi raporuna dayanarak sulh ceza hakimliğinden tahliyesini talep etti.

Talebi değerlendiren hakimlik, binanın yıkılmasından sorumlu olmadıkları gerekçesiyle 3 kişinin tahliyesine karar verdi.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemece adlarına kontrol tedbiri uygulanan iki zanlıdan biri özel kurs işletmecisi Ö.T. binanın yıkılmasından sorumlu değildi. 24 Mart’ta da hayatını kaybettiği için haklarındaki denetim tedbiri, savcılığın talebi üzerine Sulh Ceza Hakimliği tarafından kaldırıldı.

Binanın müteahhidi Celal İ. Öte yandan kendi yaptığı Sözel Apartmanı’nın enkazında hayatını kaybetti. – DİYARBAKIR

aricak-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu