Teknoloji

Elon Musk Gibi Etiket Devlet Tarafından Finanse Edilen CBC ile Alay Ediyor

Son haftalarda Twitter’da yayıncılara yönelik çalışmalarını artıran Elon Musk, devlet destekli yayıncılara özel etiketler eklemeye başladı. ” sözüne tabi hesaplara Devlet Tarafından Finanse Edilen Medya” etiketi basılmaya başlandı.

Bu etiket kullanılmaya başlandığı ilk günden beri yayıncıları rahatsız ediyor. Ama bu tartışmaya karışan soyadı CBC’de Çok ilginç olaylar yaşandı. İlk etapta “%70 Devlet Fonlu Medya” olarak etiketlenen Kanada merkezli kuruluşun, yaptığı itirazın ardından etiketi kaldırıldı. ‘küçük’ bir değişikliko gördü.

Elon Musk, CBC’nin “%70’ten daha az finanse edildik” açıklamasının ardından etiketi şu şekilde değiştirdi:

“%69 Devlet Finansmanlı Medya”

Bu olayların ardından CBC, Twitter’daki faaliyetlerini durdurdu:

“Gazeteciliğimiz tarafsız ve bağımsızdır. Aksini söylemek doğru değil. Bu sebeple Twitter’daki faaliyetlerimize ara veriyoruz.

CBC/Radio-Canada, tüm Parlamento Üyeleri tarafından oylanan bir parlamento hibesi yoluyla kamu tarafından finanse edilmektedir. Geçen hafta yaptığımız açıklamada da belirttiğimiz gibi editoryal bağımsızlık, Yayın Yasası ile kanunla korunmaktadır.”

Kanada Başbakanı Justin Trudeau CBC’yi savundu:

CBC’nin devletten yüklü miktarda fon aldığı söylenirken, Twitter’daki hareketlerle ilgili olarak Justin Tradeau’dan bir açıklama geldi. Tradeau, söz konusu hareketin ilişkisini seçimlerdeki en büyük rakibi Kanada Muhafazakar Partisi’nin lideri Pierre Poilievre’ye bağlamış ve onu Elon Musk’ın ayağına koşmakla suçlamıştı:

“Bu Kanada kurumuna saldırmak, bu kadar çok Kanadalı için çok önemli olan kültüre ve yerel içeriğe saldırmak, gerçekten Bay’ın sahip olduğu değerleri ve yaklaşımı gösteriyor. birçok Kanadalı için önemlidir.”

CBC ile birlikte Twitter’da “Devlet Finansmanlı Medya” etiketli yayıncıların ortasında ABC, NPR ve PBSisimler yer almaktadır.

enezajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu