Ekonomi

Euro bölgesi fabrika faaliyetleri Mart ayında daha da daraldı

Euro bölgesinde imalat sektörü Mart ayında artan bir daralma yaşadı ve Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Şubat ayındaki 46.5 seviyesinden 46.1’e geriledi. S&P Global tarafından sağlanan bu rakam, büyümeyi düşüşten ayıran 50 eşiğinin altında kaldığı için imalat faaliyetlerinde hala bir daralmaya işaret ediyor.

Yine de PMI ilk tahmin olan 45.7’yi aşarak üst üste 21. ay daralmaya işaret etti.

Genel gerilemeye rağmen, İtalya ve İspanya’da toparlanma işaretlerinin ortaya çıktığı olumlu gelişmeler yaşandı. İspanya’nın imalat sektörü üst üste ikinci ay genişlerken, İtalya yaklaşık bir yıllık kesintisiz daralmanın ardından toparlanma işaretleri gösterdi.

Buna karşılık, Fransa’nın imalat sektörü Mart ayında daha keskin bir şekilde zayıfladı, ancak başlangıçta tahmin edildiği kadar ciddi değildi. Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’nın GSYH’sinin yaklaşık beşte birini temsil eden imalat sektörü gerilemeye devam etti.

Fabrikalar fiyatları Kasım ayından bu yana en hızlı şekilde düşürürken, Euro bölgesinin yeni siparişleri 23. ayda da düştü ki bu da enflasyonist baskılarda bir azalmaya işaret edebilir. Bu eğilim, Almanya’nın altı önemli eyaletinde son dönemde yaşanan enflasyon düşüşü ile uyumlu olup, ulusal enflasyonun aşağı yönlü hareketinin devam edebileceğine işaret etmektedir.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bu eğilimleri yakından takip ederken, Başkan Christine Lagarde AB liderlerine Euro bölgesinde enflasyon oranının düşmeye devam etmesinin beklendiğini ve ekonomik büyümenin yıl içinde toparlanması gerektiğini belirtti.

İşgücü piyasasında, Euro bölgesi fabrikaları işgücünü yeniden azalttı. Bununla birlikte, yöneticiler arasında gelecekteki üretim iyimserliği ölçüsü hafif bir artışla 57.1’den 57.4’e yükselerek bir önceki yılın Nisan ayından bu yana en yüksek noktasına ulaştı.

Avro bölgesi dışında, İngiliz imalatçılar iç talepteki canlanmanın etkisiyle son 20 aydaki ilk genel faaliyet artışını bildirdi. Bu veriler İngiltere’de geçen yıl yaşanan sığ resesyonun sona erdiğini gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberkaracabey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu