Haber

Geçen Yıl En Çok Şikayet Kamu Personel Rejimi Hakkında Yapıldı

Geçtiğimiz yıl en çok kamu emek rejimine ilişkin şikayetler Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) yapıldı.

KDK raporundan derlenen bilgilere göre kuruma 2022 yılında 17 bin 816 başvuru yapıldı.

KDK, 2021 yılından itibaren devredilen dosyalar da dahil olmak üzere geçen yıl 19 bin 858 şikâyet başvurusunu inceledi; Bunlardan 18 bin 94’ü hakkında karar çıktı.

Kurum, başvuruların 1097’sinde öneride bulunurken, 625 başvuruda kısmen tavsiye, kısmen ret kararı verdi. Diğer başvurularda ise incelenemezlik, birleştirme, referans ve dostane analiz yönünde görüşlerini dile getirmiştir.

KDK’ya yapılan başvuruların konu dağılımına baktığımızda geçen yıl en çok şikâyet kamu emek rejimiyle ilgiliydi. Bu konuyla ilgili kuruma 4 bin 324 başvuru yapıldı. Kamu emek rejimine ilişkin şikâyetleri adalet, milli savunma ve güvenlik, yerel yönetimlerin sunduğu hizmetler, eğitim, gençlik ve spor, ekonomi, maliye ve vergi ile çalışma ve sosyal güvenlik takip etti.

KDK, 2013 yılından bu yana Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bağlı bir denetim mekanizması olarak, hukukun üstünlüğünü sağlamak, uygun idari unsurları oluşturmak, kamuya karşı sorumluluk anlayışıyla ve hakkaniyet esasına dayalı olarak faaliyet göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Başa dön tuşu