Haber

İBB’den İstanbul için 7 maddelik deprem eylem planı

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından olası İstanbul depremi Türkiye’nin ana gündem maddelerinden biri haline gelirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) başlattığı deprem hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor.

“İSTANBUL DEPREM MOBİL PLANI UYGULAMA ADIMLARIMIZ HIZLANDIRILMAKTADIR”

39 ilçe belediye başkanı ve teknik ekipleriyle önceki gün yapılan toplantıda depreme ilişkin kritik gündem maddeleri belirlendi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe de sosyal medya hesabından şu ifadeleri paylaştı; “Cumhurbaşkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun depreme dayanıklı şehir vizyonuyla hazırladığımız İstanbul Deprem Seferberlik Planı’nda uygulama adımlarımız hızlanıyor. Afet sürecinde asayiş, lojistik, kurtarma vb.Ortak iş birliğinin öneminin bilincinde olarak seferberlik ruhunu kaybetmeden süreci ileriye taşımamız çok değerli.Sarsıntıya dayanıklı bir şehir istiyorsak, tüm hazırlık süreçlerinde çağdaş temellere ve sağduyuya dayalı gerçeklerle bahse girmek gerekiyor.Denetimden yönetmelik değişikliklerine, güçlendirme veya yenileme çalışmalarına kadar birçok faktörü olan bir konuda herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. ”

“SAĞDUYU, AKIL VE SEFERBERLİK RUHUYLA HER ZAMAN BİRLİKTE”

Gökçe, “Tüm ilçe belediyelerimize ve teknik heyetlerimize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Ortak gündem toplantılarımızın sıklığını artırıp uyumu hızla geliştireceğimizden hiç şüphem yok. Biz de başarabiliriz! Sağduyu, akıl” ve seferberlik ruhu her zaman bir aradadır.”

DÖNÜŞÜM İÇİN 7 KRİTİK ADIM

  • Riskli yapılarda uzlaşma kültürü ile dönüşümü ateşlemek.
  • kiralama yardımı ekonomişartlara uyum sağlamak.
  • Güçlendirmeyi kamu yararına maliyetle gerçekleştirmek.
  • Zemin katlarda kolon-kiriş kesilmelerini önlemek için.
  • İnşaatlarda imar ve yapı denetimi yapmak.
  • Depreme duyarlı park ve meydanlar oluşturmak.
  • Kurtarma ve afet müdahalesinde yerel kapasiteyi artırmak.

yerkoy-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu