İş

İŞKUR Genel Müdürü Samet Güneş: “Genç işsizliği oranını yüzde 16,7’ye düşürdük”

İŞKUR Genel Müdürü Samet Güneş: “Genç işsizliği oranını yüzde 16,7’ye düşürdük”

“NEET’ler doğası gereği ulaşılması zor ve işgücü piyasasına girme konusunda daha isteksiz bir grup oluşturuyor.”

“Esasen NEET (ne eğitimde ne de istihdamda olan bir grup genç) kavramı olumsuz bir kavramdır. Ancak Gazze’deki masum çocuklar NEET bile olamayacak.”

ANTALYA – İŞKUR Genel Müdürü Samet Güneş, 2020’de yüzde 24,9 olan genç işsizlik oranını 2023’te yüzde 16,7’ye düşürdüklerini söyledi.

İŞKUR, Azerbaycan Devlet İş Kurumu ve Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Ofisi işbirliğiyle, Dünya Kamu İstihdam Büroları Birliği Avrupa Bölgesel Konferansı kapsamında, Eğitimde ve İstihdamda Olmayan Gençlere Yönelik Kamu İstihdam Hizmetleri Konferansına ev sahipliği yaptı. 2015-2018 yılları arasında Başkanlığını yürüttüğü ve halen aktif üyesi olduğu bir kuruluştur. ev sahipliği yaptı. Antalya’da bir otelde başlayan konferans, 44 ülkenin kamu istihdam kurumlarından 142 temsilci ile üye ülkelerin NEET’lerinin deneyimlerini WAPES üyesi ülkelere, uluslararası kuruluşlara, yerli ve yabancı akademisyenlere, alanda çalışan uzmanlara aktarmayı amaçlıyor. İlgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları.

“Yüzde 16,7’ye düşürdük”

Konferansta konuşan İŞKUR Genel Müdürü Samet Güneş, genç işsizliğinin dünyada önemli bir sorun olduğuna dikkat çekerek, “Memnuniyetle belirtmek isterim ki, son yıllarda ülkemizde istihdam ve üretimde ciddi bir artış yaşanıyor. ülke. ekonomi Onların politikaları sayesinde genç işsizliği konusunda önemli ilerlemeler kaydettik. “2020 yılında yüzde 24,9 olan genç işsizlik oranımızı, son 2023 rakamlarına göre yüzde 16,7’ye düşürdük” dedi.

“NEET’ler doğası gereği ulaşılması zor ve işgücü piyasasına girme konusunda daha isteksiz bir grup oluşturuyor.”

Genç işsizliği kapsamında özellikle NEET grubuna (ne eğitimde ne de istihdamda olan gençler) odaklandıklarını belirten Güneş, “NEET’ler yapıları gereği işgücü piyasasına girme konusunda daha isteksiz ve zor olan bir grup oluşturuyor. Tabii ki bu NEET’lere yönelik politikaların oluşturulması son adımdır.” Bu son derece zorlu bir süreçtir. Onlara ulaşamadığımız için onlara yönelik politikalar geliştirmek son derece zor. Biz de bunun bilincinde olarak ülke olarak son yıllarda Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun değerli katkılarıyla eğitimde ve istihdamda olmayan gençlerin adaptasyonunu desteklemek amacıyla NEET PRO adında bir proje yürüttük. işgücü piyasasına. Bu proje kapsamında ilk olarak ülkemizdeki NEET’lerin profillerini oluşturduk. Beklentilerinin ne olduğunu, nasıl bir kitle olarak karşımızda olduklarını gördük. Bunun dışında Avrupa Birliği’ndeki gençlik garanti programının benzeri olan hibe programını da uzun yıllardır uyguluyoruz. Çeşitli paydaşlarımızın da yardımıyla mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programları gibi hizmetleri faydalanıcılara sunmaya başladık. Onun dışında elbette İŞKUR olarak NEET’lere yönelik iş arama dediğimiz bir modeli yürütüyoruz. NEET’ler doğası gereği kolay işleri seven bir grup değil, biz de bir sistem içerisinde bir NEET havuzu oluşturduk ve iş ve meslek danışmanlarımız aracılığıyla bu havuzdaki kişilerle birebir görüşerek onları uygun işlere yönlendirmeye başladık. Bunun sonuçlarını görmeye başladık. İstatistiklerimiz de yansımaya başladı. 2020 yılından örnek vereyim, NEET nüfusumuz yüzde 28 iken bu yıl bunu yüzde 20’ye indirmeyi başardık. Ama elbette bunu yeterli bulmuyoruz” dedi.

“40’tan fazla ülkenin temsilcilerinin burada olması bir fırsat.”

Güneş ayrıca Türkiye’nin önümüzdeki 3 ve 5 yıllık kalkınma vizyonunda NEET’lere özel bir yer verildiğine dikkat çekerek, “NEET’lere yönelik yürütülen politikaların güçlendirilmesi ve bu konuda kapasitenin artırılmasına yönelik eylemler vardı. NEET meselesi” Önümüzdeki 5 yılda dünyada artmaya devam edecek.” Önemli ses getirecek, tartışılacak bir konu olmaya devam edecek. Bugünkü konferansımızda NEET’lerin işgücü piyasasına kolay entegrasyonunu nasıl sağlayabileceğimizi, onlara yönelik sosyal yardım stratejilerini nasıl oluşturabileceğimizi ve dünyada NEET’lere yönelik yenilikçi beceri geliştirme programlarının neler olduğunu tartışacağız. NEET dostu, “Politika ve programları nasıl tasarlayabileceğimizi tartışacağız. 40’tan fazla ülkenin temsilcilerinin burada olması bir fırsat. İnşallah güzel fikirlerle karşılıklı bir öğrenme sürecini hayata geçireceğiz” dedi.

“Gazze’deki masum çocuklar NEET bile olamayacak”

Gazze meselesine de değinen Samet Güneş, “Burada, huzur dolu bir ortamda, sahil kenarında sakin bir otelde sunumlarımızı yapıyoruz, rahatça konuşuyoruz. Burada, Akdeniz’in karşı kıyısında, güneydoğu kıyısındaki Gazze’de” dedi. , siviller ne yazık ki bombardıman altında. İsrail bunun bir savaş olduğunu iddia ediyor ama bildiğiniz gibi savaşların da hukuku var. Adına ne dersek diyelim, ister savaş, ister operasyon diyelim, 11 bin insan ölse bunlar resmi rakamlardır. Eğer 5 binden fazlası çocuksa uluslararası vicdanın bunu seslendirmesi gerekiyor. Esasında NEET kavramı olumsuz bir kavram. Ama buradaki masum çocuklar NEET bile olamayacak. NEET olma şansı bile yok çünkü vefat ettiler.Umarız bu hata düzeltilir.Çünkü devletler suç örgütleri gibi davranmazlar.Devletler intikam peşinde değildir.Bir sorun var evet.Ama değil. hastaneleri ve çocukları bombalayarak karşılık vermeleri kabul edilebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu