Haber

Konya, Ulusal Akıllı Şehir Endeksi’nde 4 yıldır zirvede

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “Akıllı Şehircilik” uygulamaları sonucunda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Konya Ulusal Akıllı Şehir Endeksi bilgilerine göre; 2020, 2021 ve 2022’den sonra 2023’te birinci sırada yer aldı.


Akıllı Şehirler Olgunluk Değerleme Modeli kapsamında yapılan araştırma sonucunda Konya, Ulusal Akıllı Şehir Endeksi’nde 4 yıldır birinci sıradaki yerini korudu.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan 2020-2023 Akıllı Şehirler Ulusal Stratejisi ve Eylem Planı ile uyumlu, yerli ve milli kaynakları kullanarak, Türkiye’de ilk kez, Konya’daki tüm paydaşlarla birlikte Akıllı Şehir Stratejisi ve Yol Haritasını hazırladı. İklim değişikliği. Akıllı Şehircilik uygulamalarıyla Türkiye ve dünyaya örnek oluyor.

Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında hazırlanan Akıllı Şehirler Olgunluk Değerlendirme Modeli’nin uygulanmasıyla şehirlerin Akıllı Şehircilik alanındaki yetenekleri değerlendirilerek akıllı şehir olgunluk düzeyleri belirlenerek Ulusal Akıllı Şehir Endeksi oluşturuldu. bu sonuçlar doğrultusunda oluşturulmuştur.

Bu kapsamda ulaşımdan çevreye, enerjiden sıfır atık, bilgi teknolojilerinden yönetişime kadar 20’den fazla alanda yapılan değerlendirmelerle şehirlerin olgunluk düzeyi ölçülüyor ve bu sayede şehirler ihtiyaç duyulan faaliyetlere yönelik çalışmalar yürütüyor. yapılması gerekenler ve bu sonuçlara göre alınması gereken önlemler.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda Konya, 2020, 2021 ve 2022 yıllarının ardından 2023 yılında birinci sıraya yerleşmeyi başardı. “sehirendeksi.gov.tr/endekspublic” sayfası, akıllı şehir uygulamalarını ve teknolojilerini en aktif kullanan şehirler arasında örnek oldu.

Konya, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayınlanan Akıllı Şehir Başarılı Örnekler Portalı’nda 132 Akıllı Şehir Uygulaması ile en başarılı örnek projelere sahip olarak üst sıralarda yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-caglayancerit.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu