Haber

Kuzey Kıbrıslı avukat Kürşat’a şartlı tahliye

LEFKOŞA – Tatil için gittiği İtalya’nın başkenti Roma’da gözaltına alınan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iade edilmeyi kabul ettiği bildirilen Kıbrıslı Türk avukat Akan Kürşat’ın şartlı tahliyesine karar verildi. Kıbrıslı Türk avukat bugün Lefkoşa’nın güneyinde hakim karşısına çıktı.

ŞARTLI TAHLİYE KARARI

Kıbrıs Haber Ajansı’nın haberine göre, Kürşat’ın davası görülene kadar şartlı tahliyeyle serbest bırakıldığı açıklandı. Kürşat, Rumların 1974’ten sonra adanın kuzeyinde bırakmak zorunda kaldıkları mülkleri gasp ettiği şüphesiyle İtalyan makamları tarafından iade edilmesinin ardından bugün Lefkoşa Bölge Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Mahkeme, 65 bin avro (yaklaşık 2,1 milyon TL) kefalet bedelini, 10 bin avro (yaklaşık 330 bin Türk lirası) nakit ve Kıbrıs bankalarından çekilmiş iki çek ödedikten sonra serbest bırakılmasına karar verdi. Ayrıca her ayın 1. ve 3. Pazartesi günleri sabah 6-9 arasında Agios Dometios (Ay Demet, Metehan) karakolunda bulunma zorunluluğu da getirildi.

Ne oldu?

Geçtiğimiz haftalarda Roma’da gözaltına alınan Kıbrıslı Türk avukat, adanın güneyinde ciddi suçlamalarla karşı karşıya bulunuyor. Kıbrıs Cumhuriyeti yetkilileri Kürşat’ı, Yunan mülklerinin İngiliz vatandaşlarına ve üçüncü şahıslara hukuka aykırı olarak satılması sürecini kolaylaştırmakla suçluyor. Adanın güneyinde görülmeye başlayan dava sonucunda hapis cezasının gündeme getirilmesi halinde Kürşat, uzun yıllar sürecek bir tutukluluk süreciyle karşı karşıya kalacak. Hem Yunan hem de Türk basını Kürşat’ın davasını yakından takip ediyor.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

haber-alucra.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu