Ekonomi

Mastercard hisseleri ilk çeyrek gelirlerindeki düşüş ve revize edilen tahminlerin ardından geriledi

Mastercard (MA) hisseleri, şirketin mali yılın ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından %3,2 oranında değer kaybederek beklenenden daha düşük gelir ve faaliyet marjı gösterdi.

Ödeme işleme şirketi, ortalama analist tahmini olan 3,24 doların üzerinde 3,31 dolar hisse başına kazanç (EPS) açıkladı. Bununla birlikte, Mastercard’ın 6,3 milyar dolarlık geliri, beklenen 6,34 milyar doların biraz altında kaldı.

Dönemin işletme marjı %56,8 ile %58,3 olan tahminlerin altında kaldı.

Brüt Dolar Hacmi olarak adlandırılan işlemlerin toplam değeri de analistlerin tahminlerini karşılayamadı ve beklenen 2,32 trilyon doların aksine 2,29 trilyon dolar olarak gerçekleşti.

Geleceğe bakıldığında Mastercard ikinci çeyrek net gelirinin yüzde olarak yüksek tek haneli rakamlarda üst büyüme aralığında olacağını öngörüyor.

Yılın tamamı için ise şirket, net gelir artışının yüzde olarak düşük çift haneli büyüme aralığında olmasını bekliyor.

Mastercard İcra Kurulu Başkanı Michael Miebach, “Bu çeyrekte de güçlü performansımızı sürdürerek, güçlü tüketici harcamaları, uluslararası işlem hacminde yıldan yıla %18’lik artış ve her coğrafi bölgede yeni anlaşmalar sayesinde gelir ve kazançlarda önemli bir büyüme kaydettik” dedi.

“Tokenizasyon gibi gelişmiş teknolojileri yaygınlaştırarak dijital ödemelerdeki büyümeyi arttırıyoruz. Tüketicilerin Mastercard’ı tercih etmelerinin nedeni de budur – basit, kesintisiz ve güvenli bir ödeme deneyimi için.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

haberula.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu