Ekonomi

Mega-cap hisseleri artan faiz oranları ve teknoloji kazancı kaygıları nedeniyle düşüyor

Küresel mega sermaye stokları, artan ABD faiz oranları ve büyük ABD teknoloji firmalarının etkileyici olmayan üçüncü çeyrek faiz büyümesi nedeniyle Ekim ayında düşüş eğilimi gösterdi.

Google’ın ana şirketi Alphabet (NASDAQ: Google ) piyasa değeri Ekim ayı sonunda neredeyse %6 düşüşle 1,56 trilyon dolara geriledi. Bu düşüş büyük ölçüde, küresel ekonomik yavaşlamanın ortasında bulutla ilgili hizmetlere yönelik kurumsal harcamaların azalması nedeniyle bulut işinin son 11 çeyrekteki en yavaş büyümesine bağlanıyor.

Benzer şekilde Tesla (NASDAQ:TSLA) da piyasa değerinde önemli bir düşüş yaşadı ve geçen ay yaklaşık %20 düşüşle 638 milyar dolara geriledi. Bu düşüş büyük ölçüde artan ABD faiz oranlarının elektrikli araç (EV) talebi üzerindeki etkisinden kaynaklanmaktadır. Elektrikli araç üreticisinin önemli tedarikçilerinden Panasonic (OTC:PCRFY) Holdings, Tesla’nın sıkıntılarına ek olarak, Eylül çeyreğinde Japonya’daki otomotiv aküsü üretiminde bir düşüş açıklayarak elektrikli araç satışlarındaki küresel yavaşlamanın altını çizdi.

ABD çip üreticisi Nvidia Corp.(NASDAQ:NVDA (NASDAQ: NVDA )) aynı zamanda piyasa değerinde de bir düşüşle karşı karşıya kaldı ve geçen ayın sonunda %6,3 düşüşle 1,01 trilyon dolara geriledi. Raporlar, şirketin ABD hükümetinin getirdiği yeni kısıtlamalar nedeniyle Çin’e verdiği 5 milyar dolarlık ileri çip siparişini iptal etmek zorunda kalabileceğini gösteriyor.

Bu eğilimin aksine Microsoft (NASDAQ: MSFT ) piyasa değerinde önemli bir artış gördü ve %7,1 artışla 2,5 trilyon dolara yükseldi. Bu fayda büyük ölçüde tüm segmentlerdeki güçlü mali ilk çeyrek sonuçlarına bağlanıyor. Şirketin büyümesi, bulut bilişim ve bilgi işlem işlerindeki güçlü performanslardan kaynaklandı ve yapay zeka tekliflerine artan müşteri ilgisi de daha da güçlendi.

Ancak Saudi Arabian Oil Co’nun piyasa değeri yaklaşık %5 düşüşle 2,1 trilyon dolara geriledi. Bu düşüşün temel nedeni Orta Doğu’da devam eden çatışmalar ve petrol fiyatlarındaki düşüş oldu.

Bu mega-cap şirketlerinin piyasa kapitalizasyonundaki bu büyük değişiklikler, artan ABD faiz oranlarının, teknoloji avantajlarındaki değişikliklerin ve küresel ekonomik faktörlerin borsa üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. Küresel ekonomik ortam gelişmeye devam ettikçe, bu faktörlerin bu büyük şirketlerin değerlemelerini etkilemeye devam etmesi muhtemeldir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

hanonu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu