Haber

Muş’taki Haspet Kalesi turizme kazandırılıyor

Muş Valiliği, 1900 rakımda yapılan Haspet Kalesi’nin turizme kazandırılması için çalışma başlattı.

Yapım tarihi ve kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen Haspet Kalesi, merkeze 6 kilometre uzaklıktaki Kızıl Ziyaret Dağı’nın yamacında yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılıyor.

Vali İlker Gündüzöz’ün talimatıyla, kalenin bulunduğu bölgeye ulaşımın daha kolay sağlanması amacıyla İl Özel İdaresi ekiplerince 3 kilometrelik yeni yol yapıldı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür ile birlikte kaleyi ziyaret eden Vali Gündüzöz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Haspet Kalesi’nin Muş’un en değerli tarihi varlıklarından biri olduğunu söyledi.

Gündüzöz, kaleye ulaşmak için İl Özel İdaresi tarafından yeni bir yol yapıldığını söyledi.

“Artık kaleye araba ile ulaşıyoruz. Eskiden çamurlu ve düzensiz bir yoldu. Buraya ulaşım bir destinasyon olarak turlar için son derece önemli. Amacımız Muş’u bir bütün olarak kalkındırmak, emek yoğun çalışmalara önem vermek. sektörlere, tarıma ve önemli potansiyele sahip turizm bölgelerine ulaşımın sağlanması. Dolayısıyla çok önemli bir görevi daha başarmış bulunuyoruz. Tarihseverlere hayırlı bir hizmet olmasını ve Muş’un tanıtımına katkı sağlamasını temenni ediyorum.”

Gündüzöz, Haspet Kalesi’nin korunması, çevresinin düzenlenmesi ve harap olan noktaların kurtarılması amacıyla önümüzdeki yıl çalışma yapmayı planladıklarını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu