Ekonomi

Reddit kripto topluluğu içeriden bilgi ticareti yapmakla suçlanan moderatörleri kaldırdı

Reddit’in 6,9 milyon kullanıcıdan oluşan r/CryptoCurrency topluluğu, Reddit’in geçen Salı günü “Topluluk Puanları” programını sona erdirme kararını açıklamasından dakikalar önce, alt reddit’in yerel token’ı MOON’un ticaretini yapan tüm moderatörleri kaldırdı.

Ölçeklenebilirlik sorunlarını öne süren Reddit, yaratıcıları ve geliştiricileri ödüllendirmek için tasarlanmış blockchain tabanlı bir puanlama programı olan topluluk puanlarını kullanımdan kaldırdı. Program, kullanıcıların MOON gibi yerel tokenlar aracılığıyla topluluk puanları kazanmalarına ve harcamalarına olanak tanıdı.

Haberi önceden öğrenen bazı moderatörler (içeriden bilgi ticareti), duyurudan yaklaşık 30 dakika önce 92.000 $ değerinde 456.353 MOON sattı. Zincir üstü bilgi platformu Lookonchain’e göre 363.227 MOON’un diğer bir kısmı, gelişmenin duyurulmasından birkaç dakika önce satışa sunuldu ve bu da satış baskısını oldukça artırdı.

Bir ERC-20 tokenı olan MOON, kullanıcılara r/CryptoCurrency alt dizinindeki gönderileri veya yorumları için ödül olarak dağıtılır ve topluluk içinde farklı amaçlarla satın alınabilir, satılabilir, bahşiş verilebilir veya harcanabilir. Reddit duyurusunun ardından token yüzde 85’in üzerinde düşüşle 0,0198 dolara düştü.

r/CryptoCurrencyMoons alt dizinine göre, söz konusu moderatörler Reddit’in yaklaşan kararı hakkında bir saat önceden bilgilendirildi. Böylece kripto para piyasalarının kontrol edilmesindeki zorluklar bir kez daha görüldü.

İçeriden bilgi ticareti, yatırım camiasındaki birçok kişiyi kızdırdı. Bazıları moderatörlere karşı düzenleyici işlem yapılması çağrısında bulunurken, diğerleri Reddit’in moderatörleri neden önceden bilgilendirdiğini sorgulamaya başladı.

MOON tokeninin geleceği hakkında beyin fırtınası r/CryptoCurrency alt dizisinde devam ediyor.

r/CryptoCurrency şu açıklamalarda bulundu:

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

haber-cayirova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu