Ekonomi

TCMB’den bankalara yumuşatma sinyali

Merkez Bankası’nın (TCMB) üst düzey bankacılarla yaptığı toplantıda, başta para korumalı mevduat (KKM) olmak üzere son dönemde uygulamaya konulan birçok düzenleme ile sektörde yaşanan sorunlar gündeme gelirken; bankacılar, muhtemelen ilk kez, düzenlemelerin yumuşatılması taleplerine olumlu yanıt aldılar.

TCMB Başkan Yardımcısı Taha Çakmak ve bankaların hazinesinden sorumlu genel müdür yardımcıları Salı günü akşam saatlerinde geldi. Toplantıda genel bir değerlendirme yapılırken bankacılık sektörünün talepleri de masaya yatırıldı. Associates, akran toplantılarının önümüzdeki haftalarda daha yüksek bir seviyede devam edebileceğini söyledi.

Konuyla ilgili görüş bildiren toplam üç bankacı, “İstişare ile devam edilmeli”, “Seçim öncesi alınan ek kararlar yumuşatılabilir”, “Ülkeden artan döviz çıkışının geri dönüşü için hazırlık ve teşvik çalışmaları yapılmalı” Son dönemde sistem”, birçok durumda “neden olmasın, çalışalım” dedi.

Toplantı hakkında bilgi veren bir toplantı katılımcısı, “İçerik önceki toplantılardan farklıydı. TCMB genel değerlendirmeler yaptı ve bankaları dinledi. Düne kadar genel olarak taleplerin kabul edilmediği ve yeni uygulamaların olduğu bir yapı vardı. Bu toplantıda KKM’nin Türkiye’de mevduatın para birimi dağıtımında seçim öncesi getirilen ek yükümlülüklere ilişkin sektör endişelerine ve en kısa zamanda yapılması talebine ‘neden olmasın’ yanıtını aldık. En azından ek oranlardan vazgeçin” dedi.

Şimşek’in adı kabinede kesin görünüyor.

Piyasalar, belirsiz seçim sonuçlarına göre yeniden cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan’ın sürdürülebilirliği eleştirilen ekonomi politikalarında değişiklik yapıp yapmayacağına odaklanmış durumda. Bu nedenle bankacılar dünkü toplantı sonrası yumuşama mesajlarını kabinenin ardından yeniden detaylandırmak istiyor. Pazar günü yapılacak seçimin ardından cuma günü hem milletvekillerinin hem de kendisinin yapacağı yemin töreninin ardından Erdoğan’ın akşam ya da en geç Cumartesi günü kabineyi açıklaması bekleniyor. Reuters’e bilgi veren üst düzey yetkililer ve partililer, daha önce Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı yapan Mehmet Şimşek’in kabinede yer almasının neredeyse kesin olduğunu söylediler.

haber-akcaabat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu