Haber

TİKA, Afganistan’da tarımsal altyapıyı desteklemek amacıyla seralar kurdu

Türk İşbirliği ve Bütünleşme Ajansı (TİKA) Mezar-ı Şerif Ofisi, Afganistan’daki tarımsal altyapıların desteklenmesi amacıyla Kunduz ilinde tarımsal eğitim ve uygulama seraları kurdu.

Seraların açılış törenine Kunduz Tarım İl Müdürü Mevlevi Amanullah Hasan, TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Mikail Taşdemir ve diğer yetkililer katıldı.

Törende konuşan Kunduz Tarım İl Müdürü Hasan, kurulan seraların özellikle Kunduz bölgesinde tarımsal altyapıya önemli bir takviye sağlayacağını söyledi.

Uygulamalı seralarda ziraat müdürlüklerinin bitki ve sebze çeşitliliğini artıracağını, aynı zamanda kırsalda yaşayan çiftçilere bu seralarda eğitim olanağı sunacağını belirten Hasan, damlama sulama imkanı sunan seraların sektöre model oluşturacağını ifade etti. çiftçiler klasik tarımla uğraşmaktadır.

TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Taşdemir, Afganistan ekonomisinin yüzde 70’inin tarım ve hayvancılığa dayandığını, bu kapsamda tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Afganistan ile Türkiye’nin dost ve kardeş iki ülke olduğunu, kardeşlik ilişkisinin asırlar öncesine dayandığını belirten Taşdemir, Türkiye’nin dost ve kardeş elinin her zaman Afganistan halkına ulaştığını vurguladı.

Taşdemir, diğer branşlarda olduğu gibi tarımsal altyapıların güzelleştirilmesi ve desteklenmesi kapsamında kurulan uygulamalı seralarda yılın her ayı bitki ve sebze yetiştirilmesine olanak sağlanacağının altını çizdi.

Sulama sorunu yaşanan bölgelerde damla sulama sistemiyle çalışan seralarda ihtiyaç duyulan suyun, hem ekonomik hem de susuz kalan tarım çiftçilerine yeni modern tarımsal üretim olanakları sunacağını belirten Taşdemir, damla sulama sistemiyle tonlarca su tasarrufu sağlanacağını sözlerine ekledi. Bu kurulan seralar aracılığıyla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu