Ekonomi

Türkiye’de dev tesis! Togg için pil üretecek

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Togg’un seri üretimi ile Togg Teknoloji Kampüsü’nde bulunan Siro Batarya Teknoloji Merkezi’nde batarya modülleri ve paketlerinin seri üretimi de hız kazandı.

Togg Teknoloji Merkezi’ndeki tesisinde Ocak ayında başlattığı seri üretimle değerli bir kilometre taşını geride bırakan Siro Silk Road Pak Güç Depolama Teknolojileri A.Ş., 2024 yılı sonunda tamamlandığında 20 Gigawatt/saat kapasiteye sahip olacak. 24 Nisan Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle Pil Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi’nin inşaatına başlayacak.

Pil Geliştirme ve Üretim Kampüsü’nün hizmete girmesiyle Siro, 2026 yılına kadar pil hücreleri de dahil olmak üzere entegre bir enerji depolama üreticisi haline gelecek.

YÜKSEK NİKEL İÇERİKLİ LI-ION NMC AKÜ MODÜLÜ VE PAKETLERİ ÜRETİLMEKTEDİR

Türkiye ve çevre ülkelerde otomotiv ve otomotiv dışı uygulamalar için enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere Togg ve Farasis Enerji’nin yüzde 50-50 ortak girişimiyle kurulan Siro Silk Road Pak Güç Depolama Teknolojileri, Akü Geliştirme Merkezi’nde Ağustos 2022’de üretime başladı. Gebze’de. batarya prototiplerinin testlerini ve bataryaya özel homologasyonunu başarıyla tamamlayan firma, Ocak ayında devreye aldığı hatta Togg’un seri üretimi ile Mart ayında batarya modülleri ve paketlerinin seri üretimine başladı.

Togg akıllı cihazlar için Farasis Enerji’nin son teknolojisine dayalı Li-Ion NMC pil modülleri ve yüksek nikel içerikli paketler üreten Siro, Togg üretimine paralel olarak Togg tarafından üretilecek 28 bin akıllı cihazın pil paketlerini 2023 yılında teslim edecek. planlar.

BÖLGE DEĞERLİ BİR ENTEGRE GÜÇ DEPOLAMA OYUNCUSU OLACAK

Siro, 2024 yılsonu prestijiyle kendi yerleşkesinde üretime devam edecek. Gemlik’te Togg sahası yanında 607 bin metrekarelik Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi için ÇED olumlu raporu, imar planı onayları ve yapım ruhsatı alındı. Hücre, modül ve paket üretiminin gerçekleştirileceği Siro Pil Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi için 24 Nisan’da inşaata başlama töreni düzenlenecek.

Siro, 2026’nın prestijiyle şimdiden geliştirmeye başladığı son nesil, yüksek güç yoğunluklu pil hücrelerinin üretimine başlayarak, yenilikçi pil hücresi de dahil olmak üzere, bölgenin değerli bir entegre güç depolama oyuncusu haline gelecek. Böylece Türkiye, sadece birkaç ülkede bulunan hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacaktır.

2031’in prestijiyle yıllık üretim kapasitesi 20 GWh’e ulaşacak olan Siro, geliştirdiği tüm ürün ve çözümlerin fikri mülkiyetine sahip olacak. Türkiye’nin yanı sıra bölgedeki 120 ülkeden doğrudan sorumlu olacak ve otomotivin yanı sıra mikromobilite, endüstriyel uygulamalar, deniz araçları ve yenilenebilir enerji için sabit güç depolama uygulamaları ile geniş bir alanda hizmet verecek.

ciftlikkoyhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu