Ekonomi

Üniversitelerde uzaktan eğitim kararıyla ikinci el eşya dükkanlarında yoğunluk başladı

Deprem felaketinin ardından üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle bazı öğrenciler evlerini boşaltarak memleketlerine döndüler ve ikinci el eşya dükkanlarında yoğunluk oluştu.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından alınan kararla üniversiteler yaz dönemine kadar uzaktan eğitime geçti. Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi olmak üzere üç üniversitesi bulunan Eskişehir’de binlerce öğrenci şehirlerine dönmeye başladı. Memleketlerine dönen bazı öğrencilerin evlerini boşaltıp evlerindeki eşyaları satmasının ardından ikinci el eşya satan iş yerlerinde yoğunluk yaşandı.

“Evlerini terk eden öğrenciler genellikle son sınıf öğrencileridir”

Üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı Eskişehir’de 15 yıldır 2. el eşya satışı yapan Gökhan Torun, uzaktan eğitime geçişle birlikte bazı öğrencilerin dükkanına gelip eşya satışı yaptığını söyledi. Torun, bazı öğrencilerde belirsizlik olduğunu belirterek, “Bazı öğrenciler yüz yüze eğitimin tekrar olmayacağını düşünerek evlerini boşaltıyor. Bazı öğrenciler ise nisan ayında okulların yüz yüze döneceğini düşünerek yurtlarından çıkmıyor. Yurtlarını boşaltan öğrencilerin çoğunlukla son sınıf öğrencileri olması adettendir.Yurt sahibi ile anlaşıp sözleşmeyi feshedebilenler eşyalarını satmak için bize gelirler. Yaz dönemi kadar yoğun olmasa da yaz dönemi kadar yoğun olmayan işlerimizde bir hareketlenme oldu. Önümüzdeki dönemden maalesef umutlu değilim.” – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu