Haber

Xi, Ortak Bir Geleceğe Sahip Asya-Pasifik Topluluğu İnşa Etmek İçin Dayanışma Çağrısında Bulundu

BANGKOK, 18 Kasım (Xinhua) — Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Cuma günü Asya-Pasifik ailesinin ruhunu takip etme, tıpkı gemideki yolcular üzere birbirini kollama ve ortak bir geleceğe sahip Asya-Pasifik topluluğu oluşturmaya gerçek istikrarlı bir formda ilerleme gereksinimini vurguladı.

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen 29. Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) İktisat Önderleri Toplantısı’nda bir konuşma yapan Xi, “Asya-Pasifik bizim evimiz olduğu kadar küresel ekonomik büyümenin de güç merkezidir” dedi.

Çin Cumhurbaşkanı, “Geçtiğimiz on yıllarda, bölgedeki güçlü ekonomik işbirliği, tüm dünyada hayranlık uyandıran ‘Asya-Pasifik mucizesini’ yarattı. Asya-Pasifik işbirliği, insanların kalplerinde derin kökler saldı” diye konuştu.

Xi, bugün dünyanın yeni bir tarihi yol ayrımına geldiğini ve bu durumun Asya-Pasifik bölgesini pozisyonu ve rolü açısından daha da değerli kıldığını ve ön plana çıkardığını söyledi.

Xi, yeni şartlar karşısında ortak bir geleceğe sahip bir Asya-Pasifik topluluğu inşa etmek ve Asya-Pasifik işbirliğini yeni bir boyuta taşımak için el ele verme davetinde bulundu ve bu maksatla birkaç teklifte bulundu.

Çin başkanı, ülkeleri memleketler arası doğruluk ve adaleti desteklemeye ve Asya-Pasifik’te barış ve istikrar inşa etmeye çağırdı ve bir gelişme ortaya çıktığında karşılıklı saygı, dayanışma ve işbirliği ile en geniş kesimlerin faydası için tüm taraflar arasında istişarenin kritik önemini vurguladı.

Xi, açıklık ve kapsayıcılık taahhüdünü sürdürme ve Asya-Pasifik’te herkese refah getirme davetinde da bulundu.

“Kalkınmanın insanlar için ve insanlar tarafından yapıldığından ve meyvelerinin insanlar arasında paylaşıldığından emin olmalıyız, Asya-Pasifik’teki herkes için refahı desteklemeliyiz” diyen Xi, Çin’in, Asya-Pasifik ve dünyanın kalkınması ve refahı için yeni bir ivme sağlamak üzere gelecek yıl Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu’nun üçüncüsünü düzenlemeyi değerlendireceğini de kelamlarına ekledi.

Bu ortada Xi, yeşil ve düşük karbonlu kalkınma ile pak ve hoş bir Asya-Pasifik sağlanması için gayret gösterilmesi davetinde bulundu. Xi, ekonomik ve teknik işbirliğini geliştirme, koordineli dijital ve yeşil kalkınmayı hızlandırma, güç, kaynaklar ve endüstriyel ve tüketim yapılarının dönüşümünü ve iyileştirmelerini ilerletme ve yeşil ekonomik ve toplumsal kalkınmayı teşvik etme muhtaçlığını vurguladı.

Xi ayrıyeten ülkelerden, ortak geleceklerini akıllarında tutmalarını ve Asya-Pasifik’i herkesin birbirine yardım etmeye hazır olduğu bir bölge haline getirmelerini istedi.

Çin lideri, ülkelerin Asya-Pasifik işbirliğine stratejik ve uzun vadeli bir perspektiften bakması, APEC’in bölgesel işbirliğindeki ana kanal rolünü desteklemesi ve Asya-Pasifik işbirliğini hakikat tarafta tutması gerektiğini söyledi.

Xi, “Daha fazla alana ve daha derine açılmak için daha geniş bir gündem geliştireceğiz, Çin tarzı modernleşme yolunu takip edeceğiz, daha yüksek standartlı bir açık ekonomi için yeni sistemler devreye sokacağız ve kalkınma fırsatlarımızı dünya ile özellikle de Asya-Pasifik bölgesi ile paylaşmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu