Ekonomi

BAE fonundan Türk üreticiye yatırım

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli uluslararası yatırım şirketi E20 Investment, levrek ve çipura üreticisi Lucky Fish’in yüzde 70 hissesini satın alarak çoğunluk hissedarı oldu.

Hisse satışında Dora Capital, Mediterra Capital’e, Ardent Advisory ise E20 Investment’a danışmanlık sağladı. Kolcuoğlu Demirkan Koçaklı Hukuk Bürosu ve KP Hukuk sürecin hukuki danışmanlığını üstlendi.

E20 Investment Grup CEO’su Sultan el Caberi, satın alma sonrasında Lucky Fish’in uluslararası pazarlardaki konumunu güçlendirmeye ve büyütmeye odaklanacaklarını söyledi.

Mediterra Capital Kurucu Ortağı Murat Erkut, E20 Yatırım ile stratejik ortaklığa girmekten büyük heyecan duyduklarını belirterek, “Şirketin yeni dönemde yatırım projeksiyonu hızlanacak. Kapasite artışının yanı sıra; “Stratejik pazarlarda rekabet gücünün artırılmasına yönelik hamleler yapılacak” dedi.

Avrupa ülkelerine ihracat

1986 yılında kurulan Lucky Fish, dikey entegre bir levrek ve çipura üreticisidir. Lucky Fish entegre tesislerinde hazırladığı ürünlerini İngiltere ve Avrupa Birliği ülkelerine ihraç etmektedir. Şirketin ihracat satışlarındaki payı yüzde 97’dir. Mediterra Capital, 2013 yılında Lucky Fish’in yüzde 100’ünü satın aldı.

2011 yılında kurulan Mediterra Capital, halen toplam varlıkları 330 milyon euro değerinde olan iki fonu yönetiyor. Şirket bugüne kadar Türkiye’de 19 şirkete toplam 900 milyon dolarlık yatırımı tamamladı.

Mediterra Fon Mikro Payment, Mobiliz, Logo Yazılım, Uğurlu Balık, Arzum Elektrikli Konut Aletleri, ACP Sigorta Brokerliği, Söke Un ve Tavuk Dünyası’nın da aralarında bulunduğu 8 şirkete yatırım yaptım. Bu 8 şirketten 7’si stratejik şirketlere veya Borsa’ya satılarak yatırımcılara getiri sağlandı.

Mediterra Fund II, aralarında Arkel Elektrik Elektronik, Glasshouse, Terra Pizza, Pidem, Dürümle, Paycore/Yazara, Zero Density ve Elba Bant’ın da bulunduğu 8 şirkete yatırım yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu