Haber

BM: İsrail ve Lübnan savaş istemiyor

Lübnan-İsrail sınırında faaliyet gösteren Birleşmiş Milletler Aralıklı Barış Gücü (UNIFIL), İsrail ile Lübnan arasındaki gerginliğin iki ülke arasında da savaş istemediğini açıkladı.

UNIFIL, İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarıyla eş zamanlı olarak Lübnan-İsrail sınırında yaşanan gerilimin ardından yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen UNIFIL Komutanı Aroldo Lazaro’nun her iki ülke yetkilileriyle görüşmesi sonucunda, “İsrail ve Lübnan savaş istemediklerini söylediler.” ifadesini kullandı.

Açıklamada, “Son 24 saatteki eylemler tehlikelidir ve ciddi bir gerilim riski taşımaktadır. Tüm taraflara Mavi Hat üzerindeki tüm eylemlerini durdurmaları çağrısında bulunuyoruz.” söylendi.

Ne oldu?

İsrail polisinin iki gece üst üste Mescid-i Aksa’daki Müslümanlara orantısız güç kullanarak ses bombaları, plastik kaplı mermiler ve coplarla müdahale etmesi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırdı ve olaylara yol açtı.

İsrail ordusu, Lübnan’dan ülkenin kuzey bölgelerine bir dizi roket atıldığını, ülkenin kuzey bölgelerinde uyarı sirenlerinin devreye girdiğini duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, saldırıda 34 roket fırlatıldığını bildirdi. İsrail ordusu, akşam saatlerinde Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine 3 havan topu atıldığını duyurdu.

Kızıl Yıldız Davut Acil Servisi de saldırılarda şarapnelle isabet eden bir İsraillinin hafif yaralandığını ve sığınağa kaçarken bir kişinin daha yaralandığını paylaştı.

İsrail Ordusu, roket saldırılarının Lübnan’da konuşlu Hamas unsurları tarafından düzenlendiğini açıkladı ve Hamas’ı suçladı.

İsrail Ordusu, Lübnan hükümetinin kendi topraklarından İsrail’e roket fırlatılmasından da sorumlu olduğunu belirtti.

hayrathaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu