Teknoloji

Microsoft, Bu Yıl 7 Milyondan Fazla Xbox Hesabını Banladı

Bugün, geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan Xbox’ın yeni modelinin “beklenenden pahalıya mâl olması” nedeniyle ertelendiği açıklanmıştı. Ayrıyeten uzun müddettir devam eden Call of Duty- PlayStation hengamesi da geçtiğimiz günlerde nihayet bitmişti.

Bugün ise Microsoft yetkilileri, 2022 yılında toplamda 7 milyondan fazla hesabı kalıcı olarak banladıklarını açıkladı. Üstelik bu hesapların büyük bir çoğunluğu Xbox’ın kendi güvenlik sistemlerine takılan hesaplar.

Bazen yalnızca “namınız” bile banlanmanız için kâfi oluyor

Microsoft’un yayınladığı bilgilere nazaran şirket, 2022 yılının Ocak ayından Haziran ayına kadar toplamda 7.21 milyon Xbox Live hesabını kalıcı olarak banladı. Lakin bu hesapların yalnızca 2.53 milyonu rapor edildiği için banlanan hesaplar oldu. Öbür hesaplar ise kullanıcı isimlerinin makûs namı, uygunsuz kullanıcı ismi, anti hile yazılımlarına takılan hesaplar ve Xbox’ın kurallarını ihlal edip sistemlere takılan hesaplar oldu. Microsoft bu noktada birtakım kullanıcı isimlerinin internette tanınan olduğunu ve farklı forumlarda hile yaptıklarını belirten ve forumdaki hesabı Xbox hesabıyla ilişkilendirilen kullanıcıların nitekim hile yapmasalar bile banlandıklarını açıkladı.

Microsoft bu hareketiyle potansiyel hile ve toksik davranışları önlemeyi hedefliyor. 2020’den beri kullanılan bu “proaktif banlama” sistemi, daha birinci yılından Xbox topluluğundaki sözlü-yazılı tacizleri ve hileleri büyük ölçüde engellemişti. Ayrıyeten bu sistem makine tahsili ile desteklendiği için her yıl daha fazla kullanıcıyı evvelden tespit ediyor. 2021 yılında banlanan tüm Xbox hesaplarının toplamı 6.72 milyonken 2022 yılının birinci 6 ayında bu sayı 7 milyonu geçti bile.

Xbox’ın yaptığı açıklamaya nazaran banlanan proaktif hesapların pek birçok yazılı ve kelamlı cinsel taciz, korsan oyun ve hile, dolandırıcılık ve çalıntı kredi kartı ile oyun satın alma gibi nedenlerden ötürü sistem takılan hesaplar. Kullanıcılar şikayet etmese bile Xbox yetkilileri bu hesaplara karşı sessiz kalmayarak onları topluluktan uzaklaştırıyor ve birebir aygıt ya da aynı IP adresi ile açılacak yeni hesapları dikkatle takip ediyor. Bu sayede topluluğun huzurunun korunması amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu