Haber

Rusya’dan Arjantin’e uyarı: Mi-171 helikopterlerinin Ukrayna’ya verilmesi kabul edilemez

Rusya’nın Arjantin Büyükelçisi Dmitry Feoktistov , Sputnik’eAçıklamada, “ Bu adımın kabul edilemez olduğunu kendilerine sürekli iletiyoruz. Bunun, askeri teçhizatın, imalatçı ülkenin izni olmadan üçüncü ülkelere devredilmesini yasaklayan son kullanıcı sertifikasına da aykırı olacağını vurguluyoruz.” söz konusu.

Rus diplomat eski Başkan Alberto FernandezUkrayna dahil çatışma bölgelerine silah ve askeri teçhizat sağlanmasının kabul edilemez olduğu konusunda kararlı bir duruş sergilediğini hatırlattı.

Arjantin’in hizmetinde iki Rus yapımı birim Mi-171E askeri nakliye helikopteriFeoktistov, kullanım süresi dolan bu iki aracın söküldüğünü belirtti.

Arjantin’in bu iki helikopteri 2011 yılında satın aldığını belirten Büyükelçi, bu araçların aktif olarak kullanıldığını ve Arjantinlilerin helikopterlerin kalitesi ve güvenilirliğinden takdirle bahsettiklerini kaydetti.

Arjantinli haber portalı Noticias Urbanas, Buenos Aires’in iki Rus nakliye helikopterini Kiev’e nakletmek istediğini iddia etti. Arjantinli yetkililer bu haberi doğrulamadı.

Arjantin’in, 2011 yılında Rusya’dan sivil amaçlı satın aldığı iki Mi-171E helikopterini Ukrayna’ya gönderme kararının hayata geçmesi halinde, bu, Arjantin’in Kiev’e sunduğu ilk askeri yardım olacak.

karacoban-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu