Haber

Yabancı öğrenciler Eskişehir’de Filistin için yürüdü

Çeşitli ülkelerden geldikleri Eskişehir’de üniversite eğitimlerine devam eden 100’e yakın Eskişehir Uluslararası Öğrenci Platformu üyesi öğrenci, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi.

Vilayet Meydanı’ndan başlayan ve Anadolu Üniversitesi, Eskisehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve Eskisehir Teknik Üniversitesi öğrencilerinin de katıldığı, Türkçe, Arapça ve İngilizce para birimlerinin kullanıldığı yürüyüş, Millet Anıtı önüne kadar devam etti.

Yürüyüşün ardından Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından Türkçe, Arapça, İngilizce ve Fransızca basın açıklamaları okundu.

Basın açıklamasını Türkçe okuyan ESOGÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Ceylan Kaddo, İsrail’in 75 yıldır Filistinlilere zulmettiğini söyledi.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana uluslararası hukuku hiçe sayarak kimyasal silahlarla Gazze’ye saldırdığını belirten Kaddo, şöyle devam etti:

“Siyonistler, daha büyük bir İsrail’in inşası için her yolu meşru görerek işgal altındaki Filistin topraklarını kan gölüne çeviriyor. Katliamlar sonucunda 14 binden fazla Filistinli şehit oldu. Bunların 5 binden fazlası çocuk. Sağlığa darbe Gazze’deki hastanelerin yüzde 70’inden fazlasında hizmet var “Birleşmiş Milletler ve insan hakları savunucuları işgal karşısında sessiz kalırken, kendilerini ‘sivil ve insan hakları savunucusu’ olarak gören devletler İsrail’e destek mesajları veriyor. Kendi içinde bile uyum sağlayamayan İslam dünyası, alçak sesle katliamı kınamaktan öteye gidemiyor.”

Müslüman ülkelerdeki tüm kurum ve kuruluşların bir araya gelmesi gerektiğinin altını çizen Kaddo, “Arkasında Batı’nın gücünü taşıyan İsrail, Gazze’de katliamlarını sürdürürken, yarın sıra başka bir coğrafyaya gelecektir. Eskişehir Uluslararası Öğrenci Platformu olarak, ‘Filistin’de katledilen bebeklerin kanı’ ‘Bu sizin elinizde’ diyoruz. Bu kan tarihe kara bir leke olarak geçecektir. Geç de olsa gelecek nesillerin iyiliği için bu katliama bir an önce son verin.” dedi.

Grup basın açıklamalarının ardından dağıldı.

marmaris-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu