Haber

İngiltere, Khalistan hareketiyle mücadele için kaynak tahsis edecek

İngiltere’nin ülkedeki Halistan hareketiyle mücadele için 95 bin sterlin (yaklaşık 3 milyon 300 bin TL) kaynak ayıracağı bildirildi.

Outlook India’nın haberine göre Yeni Delhi’deki İngiltere Büyükelçiliği, G-20 Zirvesi için Hindistan’da bulunan İngiltere İçişleri Bakanlığı Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Tom Tugendhat’ın ziyaretiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, Tugendhat’ın Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishan Kar ile yaptığı görüşmede ülkesinin “Khalistan yanlısı aşırılık” ile başa çıkma kapasitesini artırmak için 95 bin sterlin ödenek ayıracağını açıkladığı kaydedildi.

İki ülke arasındaki “yaşayan köprünün” derin ve kalıcı dostluğu yansıttığını kaydeden Tugendhat, “Dünyanın en eski ve en büyük demokrasileri olarak dünyayı daha güvenli ve müreffeh bir yer haline getirmek için pek çok ortak fırsatımız var.” terimini kullandı.

İki ülke arasında kurulacak daha derin ortaklık sayesinde iki ülkenin karşı karşıya olduğu güvenlik tehditleriyle daha etkin mücadele edebileceğini kaydeden Tugendhat, her türlü aşırılıkla mücadele etmeye kararlı olduğunu sözlerine ekledi.

Söz konusu kaynak, hükümetin iki ülke arasındaki “aşırıcılık” ve “aşırıcılık”ın oluşturabileceği tehditle başa çıkmak için devam eden ortak çabalara ilişkin anlayışını güçlendirmeyi amaçlıyor.

Khalistan Kurtuluş Gücü (KLF)

“Sih ülkesi” anlamına gelen Khalistan fikrini benimseyen örgüt, 1987 yılından bu yana Hindistan’da askeri ve diplomatik amaçlı saldırılar düzenlemesiyle ve Romanya’nın Yeni Delhi Maslahatgüzarı Liviu Radu’yu kaçırmasıyla biliniyor.

Hindistan, örgütün Pakistan takviye kuvvetleri olduğunu ve Pakistan’dan silah aldığını iddia etse de örgütün İngiltere, İspanya ve Malezya’daki Sih diasporasından bağış topladığı biliniyor.

Örgüt ayrıca Hindistan’ın Pencap eyaleti dışında Pakistan’ın Punjab, Hayber Pakhtunkhwa, Sindh, Belucistan ve Keşmir bölgelerinin tamamını veya bir kısmını Khalistan olarak tanımlıyor.

KLF, Hindistan tarafından “terör örgütü” olarak tanımlanıyor.

haber-altintas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu