Ekonomi

Yeni Zelanda 50 baz puanlık faiz artışıyla şaşırttı: “Enflasyon hala çok yüksek”

Investing.com – Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) Çarşamba günü, çok yüksek enflasyon ve istihdamı gerekçe göstererek faiz oranlarını beklenenden fazla yükseltti ve bu yıl ekonomik büyümeyi engelleyebilecek fiyat baskılarını azaltmak için adımlar atmaya devam etti.

RBNZ, resmi nakit oranı 50 baz puan (bps) artışla %5,25’e çıkarak 25 baz puanlık artış bekleyen piyasayı şaşırttı. Banka, 2021 ortasından bu yana toplam 500 baz puan faiz oranlarını yükselterek, enflasyonda COVID-19 sonrası yükselişe karşı harekete geçen ilk küresel merkez bankalarının ortasındaydı.

RBNZ, faiz oranlarının daha ne kadar artması gerektiğini ölçmek için artık veri odaklı bir yaklaşım benimseyeceğini söylese de, siyasetin artık ekonomiyi daralttığını kaydetti.

RBNZ bir açıklamada söyledi. “Geleceğe bakıldığında, (oran belirleme) komitesi, iç talepte yavaşlamanın devam etmesini ve çekirdek enflasyon ile enflasyon beklentilerinde bir azalma görmeyi bekliyor. Bu düşüşün boyutu, gelecekteki para politikasının yönünü belirleyecek.”söz konusu.

karardan sonra Yeni Zellanda Dolarıyaklaşık %0,8 arttı.

Ancak banka, özellikle olumsuz hava koşullarının bazı mal ve hizmet fiyatlarında artışa yol açması nedeniyle yakın vadede enflasyon beklentilerinin desteklenmeye devam ettiği uyarısında bulundu.

50 yılı aşkın bir süredir ülkeyi vuran en kötü fırtınalardan biri olan RBNZ Gabrielle KasırgasıSonrasında yeniden yapılanma çalışmalarının olduğunu söyledi.

Yeni Zelanda tüketici fiyat endeksi enflasyonu 2022’nin dördüncü çeyreğinde %7,2, 32 yılın en yüksek seviyesine yakın, RBNZ’nin %1 ila %3’lük hedef aralığının oldukça üzerinde. Ülke, 2023’ün ilk çeyreği için henüz bir enflasyon verisi yayınlamadı.

Merkez bankası, zayıflayan küresel ihracat talebi, yavaşlayan iç tüketim ve artık daralma bölgesine giren para politikası nedeniyle ülkedeki ekonomik büyümenin 2023 yılına kadar yavaşlamasının beklendiğini söyledi.

Yeni Zelanda GSYİH2022’nin dördüncü çeyreğinde beklenenden fazla düştü.

Ülke artan faiz oranları, yüksek enflasyon ve kötüleşen hava koşullarıyla mücadele ederken, büyümenin önümüzdeki üç ay içinde daha da kötüye gitmesi muhtemel.

RBNZ’nin Yeni Zelanda işgücü piyasası üzerinde de etkisi vardır. “maksimum sürdürülebilir seviyenin ötesinde”Hala çok para kaldığını ve enflasyonu düşürmek için daha da yavaşlaması gerektiğini belirtti.

Yazar: Ambar Warrick

haberdinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu